COVID-19: Náš sklad nie je ovplyvnený. Dodacia lehota je 1 až 3 pracovné dni.
Najnižšie ceny
Doručenie na ïalší deò
Autorizovaný distribútor
Bezplatné doručenie vaporizérov

Sprievodca Kúpou Vaporizéru

Nikdy nezabúdajte, že ani najkvalitnejší alebo najdrahší vaporizér nemá vysokú hodnotu, ak nespĺňa vaše potreby. Počet rôznych vaporizérov rapídne narastá. Široká ponuka alternatív môže byť komplikovaná dokonca aj pre tých, ktorí vaporizér už používajú. Ako môže niekto, kto chce s týmto nástrojom ešte iba začať, zistí, ktoré zariadenie si má kúpiť? A aké sú výhody a nevýhody rôznych spôsobov vaporizácie? Neexistuje žiadny univerzálne „najlepší“ vaporizér – iba najlepší vaporizér pre vaše potreby. Aby ste zistili, ktorý to je, hodnoťte vaporizéry na základe svojich potrieb, ktoré sú pre vás hlavné. Nižšie uvádzame zoznam bodov, ktoré by ste mali zvážiť, no ich dôležitosť je iba na vás:

 

ROZPOČET

Hoci sú cena a kvalita často prepojené, existujú aj vynikajúce cenovo dostupné vaporizéry. Ceny na stránkach MagicVaporizers siahajú od 109 € za jednoduchý, no spoľahlivý štartovací balíček Magic Flight Launch Box až po 499 € za vaporizér Volcano Digit, ktorí viacerí považujú za Rolls Royce medzi vaporizérmi. Najširšia ponuka sa nachádza v cenovom rozpätí 150 - 300 € a zahŕňa najobľúbenejšie vaporizéry, ako napríklad Arizer Solo a WISPR 2.

 

K dispozícii je tiež mnoho lacnejších vaporizérov, ktoré si môžete zakúpiť na stránke eBay a rôznych iných webových stránkach, avšak tieto vaporizéry sú často napodobeniny alebo jednoducho nekvalitne vyrobené zariadenia z lacných materiálov. Zvyčajne na ne nedostanete záruku alebo možnosť opravy v prípade potreby. Značkové zariadenia za výrazne nižšiu cenu než uvádza ich výrobca sú často predávané neautorizovanými predajcami, čo môže skomplikovať uplatnenie záruky alebo sa môže tiež jednať o falzifikáty.

 

SPOĽAHLIVOSŤ

Spoľahlivosť vaporizéra je kľúčová, ak ho chcete využívať na terapiu. Omnoho spoľahlivejšie sú zvyčajne jednoduchšie prevedenia zariadení, na ktorých sa v podstate nemá čo pokaziť. Komplikovanejšie vaporizéry si vyžadujú kvalitnú štruktúru a materiály, ktoré zaručia ich spoľahlivú a efektívnu prevádzku. Ak si chcete overiť spoľahlivosť vaporizérov, ktorých kúpu zvažujete, prečítajte si recenzie zákazníkov a názory na fórach. Skvelé hodnotenia naznačujú najvyššiu kvalitu zariadenia. Ak si to môžete dovoliť, odporúčame vám zakúpiť si druhý vaporizér ako zálohu.

 

ZÁRUKA

Bez ohľadu na to, aký je vaporizér spoľahlivý, vždy existuje šanca, že sa budete musieť spoľahnúť na jeho záruku. Ak si absolútne nemôžete dovoliť byť bez vaporizéra, rozhodne potrebujete kvalitný záručný servis. Nestačí však mať skvelú záruku iba na papieri – kľúčový je samozrejme skutočný servis. Aj v tomto prípade odporúčame prečítať si recenzie zákazníkov, aby ste vedeli, čo môžete očakávať.

 

ČAS POTREBNÝ NA ZAHRIATIE

Nakoľko vaporizéry fungujú na princípe hromadenia teploty zahrievaním, všetky sa musia pred prevádzkou zahriať. Väčšina zariadení to dosiahne v priebehu niekoľkých sekúnd, zatiaľ čo iné môžu potrebovať až 30 - 45 minút. Vaporizéry môžu používať ako zdroj tepla na rýchle zahriatie priamy plameň, rovnako sa však rýchlo zahrievajú tiež niektoré mobilné zariadenia poháňané batériou. Na opačnom konci spektra sa nachádzajú vaporizéry, ktoré využívajú keramické ohrievače. Te si zvyčajne vyžadujú na zahriatie dlhšiu dobu, no niektoré z nich sú vyrobené pre celodennú prevádzku, čo znamená, že sa dajú používať okamžite, keď dosiahnu prevádzkovú teplotu.

 

PRENOSNOSŤ

Vzhľadom na to, že váš vaporizér je produkt s mnohými využitiami, je možné, že ho budete chcieť využívať na rôznych miestach. Hoci mnohé vaporizéry sa dajú ľahko prenášať, niektoré sú vyvinuté špeciálne na používanie na cestách. Prenosné vaporizéry sú kompaktné, ľahké, jednoducho sa zmestia do vrecka alebo malého prenosného obalu a nevyžadujú si zapojenie do zástrčky.

 

Niektorí ľudia sa domnievajú, že prenosné vaporizéry nefungujú dostatočne rýchlo alebo nie sú v niektorých situáciách natoľko účinné ako neprenosné zariadenia. Niektoré modely majú lepšiu povesť ako iné, no treba mať na mysli, že to, čo je pre niekoho iného nepostačujúce, môže vám stačiť.

 

SKÚSENOSTI

Získanie najlepšej možnej pary z rôznych vaporizérov si vyžaduje ovládnutie náležitého spôsobu používania. Zariadenia poháňané plameňom si vyžadujú správnu dĺžku plameňa a tiež správne využitie. Na druhej strane existujú tiež vaporizéry, ktoré plnia balóniky a ich používanie je jednoduché pre všetkých.

 

Hoci spočiatku sa môžete učiť využívať zariadenie pomalšie, môžete byť neskôr odmenení vynikajúcimi výsledkami. Ak ste nedočkavý typ, snažte sa nájsť produkt, ktorý môžete jednoducho používať hneď po vybratí z krabice.

 

JEDNODUCHOSŤ POUŽÍVANIA

Je potrebné zvážiť počet rúk, ktoré budete potrebovať na prípravu a používanie vaporizéra, nakoľko tí, ktorí hľadajú extrémne pohodlie alebo majú obmedzenú možnosť používania rúk, by si mali zvoliť vaporizéry, ktoré sa dajú ovládať jednou rukou. Platí to o fáze prípravy a tiež používania, nakoľko niektoré vaporizéry si vyžadujú jemné rozdrvenie aromaterapeutickej zmesi, pričom je možné, že grinder nedokážete jednoducho používať jednou rukou. Ak chcete zistiť, ako jednoducho sa každý vaporizér používa, prečítate si recenzie zákazníkov.

 

DIZAJN

Existujú dva odlišné typy vaporizácie: Vedenie, ktoré zahrieva materiál priamo kontaktom s horúcim povrchom, a prúdenie, ktoré zahrieva materiál nepriamo prenášaním horúceho vzduchu cez materiál. Všetky vaporizéry zahŕňajú niektoré prvky oboch systémov, väčšinou však prevláda jeden alebo druhý systém. Väčšina nových vaporizérov využíva metódu prúdenia, no existujú tiež modely, ktoré používajú vedenie a naďalej sa rozvíjajú.

 

Modely založené na princípe prúdenia sú vo všeobecnosti považované za lepšie vzhľadom na to, že sa dá ľahšie predísť vznieteniu, nakoľko horúci vzduch prechádza cez aromaterapeutickú zmes lepšie a zahrieva ju omnoho rovnomernejšie. Taktiež systém ovládania teploty je značne jednoduchší. Modely založené na princípe vedenia zahrievajú primárne povrchovú oblasť, preto si zvyčajne vyžadujú jemnejšiu zmes a počas používania musíte materiál miešať alebo trepať, aby sa viac povrchu vystavilo teplu. Majú sklon byť jednoduchšie, kompaktnejšie a lacnejšie než zariadenia používajúce prúdiaci vzduch. Najnovšie modely založené na princípe vedenia minimalizovali alebo celkom odstránili nedokonalosti, a preto nie je potrebné vylúčiť ich len kvôli spôsobu zahrievania.

 

PRESUN PARY

Para sa zvyčajne prepravuje priamo cez trubicu, hadicu, spodnú časť zariadenia alebo priamo zo samotného zariadenia. Tieto techniky sú často známe ako presun pary bez pomoci. Nepriamy presun pary znamená naplnenie sáčku alebo balónika s použitím ventilátora alebo pumpy a často sa označuje za asistovaný presun pary. 

 

Spôsob presunu pary má vplyv na arómu pary: Najlepšiu arómu ponúka para priamo z vaporizéra, pričom za ňou sa umiestňujú systémy s trubicami alebo hadicami, následne hadičky a potom balóniky alebo sáčky. Posledná možnosť sa spája s vysokým pomerom vzduchu a pary, pričom para v sáčku sa postupne rozplýva a mizne. Nahromadená para na povrchovej oblasti čohokoľvek použitého na presun pary naviac skôr alebo neskôr ovplyvní arómu.

 

MATERIÁLY A CESTA PRESUNU PARY

Nakoľko sú vaporizéry zariadenia určené na liečbu, spotrebitelia si často robia starosti s materiálom použitým na výrobu zariadenia a obzvlášť s tým, ktorý sa využíva v častiach, ktorými prúdi para a vzduch. Uznávaní výrobcovia zvyčajne uvádzajú, či použité materiály spĺňajú podmienky smernice RoHS, a presne uvádzajú, aké materiály sa nachádzajú v častiach zariadenia, ktorými prúdi vzduch (obzvlášť ten zahriaty).

  

OVLÁDANIE TEPLOTY

Ovládanie teploty je kľúčové z dvoch dôvodov: Ovládanie vám umožňuje vyhnúť sa vznieteniu a taktiež ovláda vylučovanie aróm, ktoré sa uvoľňujú pri špecifických teplotách, čo je hlavnou výhodou vaporizácie. Vznietenie uvoľňuje nielen všetky arómy súčasne, ale naviac tiež toxíny.

 

Mnohé vaporizéry poskytujú digitálne displeje, ktoré zobrazujú vnútornú teplotu, avšak väčšinou ide o teplotu zahrievacieho zariadenia, a nie o teplotu vaporizácie. Kritické je, že hoci nezobrazujú skutočnú teplotu vaporizácie, poskytujú spôsob, ako konzistentne používať zariadenie po celú sezónu pri rovnakej teplote.

 

Viaceré iné vaporizéry majú iba jednoduché stupňové ovládanie, ktoré slúži rovnakému účelu, nakoľko si môžete vždy zvoliť rovnaké nastavenie. Mnohé vaporizéry majú pevné body zahrievania, ktoré môžete zvoliť, čo vám opäť poskytne konzistentnú skúsenosť. Niektoré vaporizéry sú zase jednoducho pevne nastavené na určitú teplotu.

 

Vaporizéry, ktoré nie sú pevne nastavené na konkrétnu teplotu a neposkytujú možnosť ovládania zvyčajne menia teplotu v závislosti od vášho používania. To si zvyčajne vyžaduje, aby ste sa naučili zariadenie správne používať: príliš rýchle výsledky chladenia preto spôsobujú, že nevzniká para a príliš pomalé ochladenie môže spôsobiť prehriatie a vznietenie. Naučiť sa správne používať zariadenie nemusí byť také náročné, ako sa zdá. Niektoré vybrané vaporizéry naviac nemajú žiadne ovládanie teploty. 

 

ZDROJ ENERGIE

Existujú dva spôsoby pohonu vaporizérov: ohňom alebo elektrinou.

 

Vaporizéry poháňané ohňom využívajú bután – zvyčajne z externého zdroja, ako je napríklad horák. Z tohto dôvodu sa niektorí používatelia týmto vaporizérom vyhýbajú, hoci sú vyrobené špeciálne tak, aby udržiavali bután mimo prietoku vzduchu. V niektorých prípadoch sa bután používa interne, pričom poháňa katalytický konvertor.

 

Vaporizéry poháňané elektrinou sú oveľa obľúbenejšie, pričom zvyčajne používajú variáciu keramického ohrievača. Ako zdroj napájania môžu používať zástrčku alebo batérie. Vaporizéry do zástrčky sú prirodzene menej prenosné a sú často známe ako stolné modely. Vaporizéry poháňané batériami sú na druhej strane známe ako prenosné. Niektoré vaporizéry majú odnímateľné batérie, avšak batéria je vo všeobecnosti skôr zabudovaná a dobíjateľná. Problém v prípade tohto typu spočíva v tom, či dokážete sami batériu bez námahy vymeniť. Vo väčšine prípadov to možné nie je a hoci výrobcovia ponúkajú službu výmeny batérie za dostupnú cenu, je potrebné vaporizér odoslať do servisného centra a čakať, kým sa vráti.

 

EFEKTIVITA

Zopár vaporizérov je považovaných za výkonnejšie než ostatné, väčšinou sa to však dosahuje udržiavaním nízkej teploty vaporizácie a tiež udržaním nízkeho množstvo materiálu. Vylepšuje sa tak aróma a vytvára sa jemnejšia para, hoci sa nemusia uvoľniť všetky arómy, ktoré chcete získať.